Dywany we wnętrzach - jak wybrać ten idealny?

Dzisiaj wybierać będziemy dywan idealny. A to wcale nie takie proste, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. To proces dużo bardziej skomplikowany niż po prostu zakup modelu, który akurat wpadł nam w oko i zachwycił kolorystyką czy deseniem. W równym stopniu liczy się tutaj rozmiar, kształt, miejsce, w którym się znajdzie … a to i tak jeszcze nie koniec wyliczanki, którą należałoby uwzględnić w trakcie podejmowania decyzji o zakupie dywanu. Na co zatem przede wszystkim zwrócić uwagę?
 

Po pierwsze – funkcja. To, że dywany wnoszą do wnętrza sporą dawkę przytulności, to rzecz z gatunku oczywistych. Jeżeli jednak wydaje Wam się, że to jedyna ich rola, to pora wyprowadzić Was z tego karygodnego błędu. Dywan może we wnętrzu występować w charakterze elementu spajającego aranżację w całość – wystarczy, że zdecydujemy się na model w odpowiednio dużym rozmiarze, który pozwoli na umieszczenie na nim sporej ilości znajdującego się w pomieszczeniu umeblowania lub też taki, który nawiązywał będzie do przewodniego we wnętrzu motywu dekoracyjnego. To propozycja w szczególności dla tych, którzy lubią wnętrza czytelne i uporządkowane, już na pierwszy rzut oka sprawiające wrażenie przemyślanej całości, gdzie niczego nie pozostawiono kwestii przypadku. W osiągnięciu tego celu sprzyjają również dywany w mniejszych rozmiarach, usytuowane w kluczowej dla pomieszczenia strefie.
 

Jeżeli jednak pomieszczenie, z którym mamy do czynienia, zostało (przynajmniej umownie) podzielone na kilka stref o różnym przeznaczeniu, w celu zaakcentowania ich odmiennych funkcji, możemy się zdecydować na 2 lub 3 mniejsze dywany, które podkreślą występujące granice.
 
Po drugie - rozmiar. A konkretnie właściwy jego dobór z uwzględnieniem metrażu pomieszczenia lub wolnej przestrzeni, którą możemy zaanektować pod dywan. 
 

Tak właściwie już na wstępie należałoby doprecyzować powyższe stwierdzenie. Dlaczego? Bo wielkość dywanu powinna zostać dopasowana nie tylko do wielkości pomieszczenia, ale również do znajdującego się w nim umeblowania i jego rozmieszczenia. W przypadku jadalni, standardowo zwykło się w tej kwestii przyjmować, że dywan powinien być wystarczająco duży, aby pomieścić na swej powierzchni zarówno stół, jak i towarzyszące mu krzesła. W salonie z kolei jednym z najczęstszych sposobów zaaranżowania dywanu jest umieszczenie go w takim miejscu, aby przynajmniej frontowe nóżki kluczowych mebli (jak sofa czy fotele) znajdowały się w obrębie powierzchni dywanu lub zaraz za jego krawędziami, a w centralnym miejscu zagościł stolik kawowy.
 

Po trzecie – kształt. Tutaj również warto podejmować decyzję o zakupie dywanu w odniesieniu do pomieszczenia, z myślą o którym jest on kupowany, jak i mebli, które już się we wnętrzu znajdują. Dlaczego również kształt mebli powinniśmy uwzględnić? Chodzi przede wszystkim o stół, który czasem ulokowany bywa w jadalni, a czasem w salonie – te o okrągłym lub owalnym blacie zdecydowanie lepiej wyglądać będą w towarzystwie dywanów o zbliżonym kształcie, choć ci, którzy pragną się wyróżnić, mogą oczywiście postawić na  nieco kontrastowe zestawienia i zdecydować się w tym przypadku na kształty prostokątne lub kwadratowe. 
 

Jeżeli nie jesteś pewien, jaki kształt dywanu w Twoim przypadku okaże się najlepszy, postaw na prowizoryczną wizualizację. Duży obrus, prześcieradło, papier do pakowania lub najzwyklejsza taśma klejąca – one pozwolą Ci zwizualizować na podłodze zarówno miejsce, jak i kształt dywanu, które najlepiej odnajdą się w Twoim wnętrzu.
 

Po czwarte – kolorystyka i deseń. W zależności od efektu, który chcemy osiągnąć, kolorystyka dywanu powinna być albo spójna z tą, w którą wpisuje się wystrój pomieszczenia, albo wręcz przeciwnie – dobrana kontrastowo. To pierwsze pozwoli nam na utrzymanie stonowanego  charakteru aranżacji, drugie z kolei w wydatny sposób ją ożywi. To samo dotyczy deseni – jeśli we wnętrzu jest ich już sporo, a w związku z czym wiele się w aranżacji dzieje, czasem warto zdecydować się na wyważony zarówno pod względem kolorystyki, co i wzorów dywan. 
 

Dodatkowo, jeżeli dywan ma zostać częściowo zakryty znajdującym się w pomieszczeniu umeblowaniem, warto wybrać model o tak zaprojektowanym wzorze, aby pomimo częściowego zakrycia dało się go wyeksponować. Jeśli w jego centrum ustawiony zostanie stół, deseń nie powinien koncentrować się jedynie w jego środkowej części, bo pozostanie całkowicie niewidoczny – w takiej sytuacji lepiej wybrać dywan o symetrycznie, na całej powierzchni umiejscowionym deseniu lub na taki z mocniej zaakcentowanym na krawędziach wzorem. 
 

Jesteście już uzbrojeni w podstawową wiedzę na temat wyboru dywanu idealnego. Kto wie, może znajdziecie go właśnie w KARE? Sprawdźcie!

Kasia27.10.2016, Kraków

Zobacz także:

Dywany we wnętrzach - jak wybrać ten idealny?

27.10.2016, Kraków

Dzisiaj wybierać będziemy dywan idealny. A to wcale nie takie proste, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. To proces dużo bardziej skomplikowany niż po prostu zakup modelu, który akurat wpadł nam w oko i zachwycił kolorystyką czy deseniem. W równym stopniu liczy się tutaj rozmiar, kształt, miejsce, w którym się znajdzie … a to i tak jeszcze nie koniec wyliczanki, którą należałoby uwzględnić w trakcie podejmowania decyzji o zakupie dywanu. Na co zatem przede wszystkim zwrócić uwagę?

Kolekcja La Bocca - meble dla koneserów prostoty w oryginalnym wydaniu

27.10.2016, Kraków

Jeżeli lubicie, gdy jest prosto, a równocześnie oryginalnie, to dzisiejszy post ma spore szanse wpisać się w Wasze upodobania estetyczne. Tym razem Wasze serca spróbuje podbić La Bocca – kolejna z grona najnowszych kolekcji KARE Design.

KARE inspiruje – jak wybrać idealną sofę do salonu?

26.10.2016, Kraków

O tym, jak ważny w trakcie planowania wystroju salonu jest odpowiedni wybór sofy, nikogo zapewne przekonywać nie musimy. Znaczenie ma tutaj wiele kwestii, dzisiaj jednak nie skupimy się ani na wymiarach, ani liczbie miejsc do siedzenia czy materiale tapicerki, ale na stylistyce, która zaoferuje coś, co z naszego punktu widzenia jest szczególnie istotne – szerokie możliwości aranżacyjne.

Zadzwoń (12) 38 48 748 Napisz poczta@sfmeble.pl

Właścicielem sklepu kare24.pl jest DESIGN AG Anna Guenther (adres prowadzenia działalności: Jurajskie Wzgórze 14, 32-087 Bibice, Polska ) wpisaną do Ewidencji Działalności Gospodarczej prowadzonej przez Wójta Gminy Zielonki pod numerem 3920, NIP 6772309195, REGON 120798841.

Właściciel sklepu ma pełne prawo do posługiwania się logiem oraz mareriałami firmy KARE Design na podstawie umowy franczyznowej z właścicielem marki KARE.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki oraz akceptację Polityki prywatności oraz Regulaminu serwisu Kare24.pl

2017 © Kare24.pl